Western Union ile para gönderme ve alma işlemleri nasıl yapılır ?

Western Union (WU), bütün dünyada geçerliliği olan hızlı ve ucuz bir para gönderme ve alma yöntemidir.

Türkiye ‘de Akbank, Albaraka, AnadoluBank, BurganBank, FibaBanka, Finansbank, Garanti, İngBank, ŞekerBank, Teb, İşBankası, TürkiyeFinans, YapıKredi, ZiraatBankası ve Ptt şubelerinden sadece nüfus cüzdanınız ile ya da pasaportunuz ile para gönderebilir ya da alabilirsiniz.

Western Union ile para göndermek istiyorsanız, WU para gönderme formunu eksiksiz olarak doldurmalısınız. Formda alıcının bilgilerinin eksiksiz olması kadar gönderici olarak sizin de bilgilerinizin eksiksiz olması son derece önemlidir.

Form doldurma işleminden sonra banka personeline vereceğiniz forma göre, banka görevlisi para gönderme ya da alma işleminin girişini başlatmaktadır. Para gönderme işleminde girişten sonra sistem MTCN numarası üretir. MTCN numarasını havalenizin alıcısına bildirmeniz gerekmektedir. Eğer ki havale alıcısı iseniz, para gönderme / alma formuna, havale göndericisinin size vermiş olduğu MTCN numarasını yazmalısınız. Bir çeşit güvenlik numarası gibi olan bu numara olmadan işlem yapılamaz. Western union ile alıcınız ya da alıcı siz iseniz parça paraca para çekmeniz mümkündür. Western Union ile paranın doğrudan hesabınıza gelmesi de mümkündür.

Banka müşterisi iseniz, bu işlemi yapmanız internet bankacılığı üzerinden çok daha kolay olmaktadır.

Para gönderme ya da alma işlemlerinde formun eksiksiz doldurulması gerekliliği şöyle açıklanabilir; ödeme işlemlerinde size verilen forma göre sisteme giriş yapan görevli, verdiğiniz bilgilerin yanlış olması sonucunda havalenize ulaşamayacaktır. Bir harf bile söz konusu olsa ve eksik ya da yanlış yazılsa görevli, sistemde havalenizi bulamayacak ve ödemeyi yapamayacaktır.

Ödemenizi sadece havalenin geldiği ülkeden alabilirsiniz. MTCN numarası ile hangi kurumdan aldığınızın önemi yok; ancak, havale Türkiye ‘ye gitsin dendiğinde Türkiye 2den başka ülkeden havalenizi alamazsınız.

Western union ile para göndermelerde ertesi gün ya da aynı gün ödemeli olacak şekilde anlaşabilirsiniz ve masrafınız sistem tarafından tahsil edilir.