Yanlış hesaba para yatırma, paranın iadesi nasıl yapılır?

Yanlış hesaba para transferi yapmak en az bir kere insanın başına gelen bir durumdur. ATM, mobil bankacılık veya internet üzerinden yapılan para transferi sırasında tanımadığınız başka birinin hesabına para aktarımında bulunabilirsiniz. Para aktaracağınız kişinin bilgilerini yanlış veya eksik girmeniz dahilinde yanlış kişiye para göndermeniz mümkün.

Bu gibi durumlarda paranın yanlış hesaba yattığını teyit etmek ilk yapacağınız şey olmalı. Bankanın müşteri hizmetlerini arayarak paranın kime ve hangi hesaba yattığını öğrenmelisiniz. Eğer henüz para transferi tamamlanmadıysa askıya alabilmeniz mümkün.

Henüz para aktarımı yapılmadığıysa bankayı arayarak hesabınızın bloke edilmesini isteyerek aktarımı engelleyebilirsiniz. Yanlış hesaba para yatırma konusunda havale veya EFT yapıp yapmadığınız önem arz eder. Çünkü EFT olarak parayı yolladığınız da, paranın iadesi tamamen karşı tarafın inisiyatifine kalmıştır. Parayı iade etmek istemediğinde bankanız siz yardımcı olmayacak ve hukuki yollara başvurmak zorunda kalacaksınız.

EFT olarak gönderdiğiniz para transfer dışındaki saatlere denk geliyorsa, işlem tamamlanmadan bankayı arayarak iptal işlemi yapma hakkına sahipsiniz. Havale işlemlerinde para anında karşı tarafın hesabına yaattığı için geri almak oldukça güç olabilir.

Banka bu durumda karşı tarafla iletişime geçerek paranın iadesini talep eder ancak kişi bunu reddederse, size de yasal haklarınız ortaya çıkacaktır. Bu kişiye Sebepsiz Zenginleşme davası açabilirsiniz, yanlış aktarılan para tutarını hukuki yollar ayrıcalığıyla geri alabilirsiniz…