Yeniden Yapılandırılan Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Acil nakit ihtiyaçlarınız için çektiğiniz krediyi yapılandırmış olsanız da ödemelerde sıkıntı çekiyor olabilirsiniz.  Banka tarafından kabul edilen yapılandırma başvurunuza rağmen ödemelerinizde bir istikrar gösteremiyorsanız hangi durumlarla karşılayacağınızı merak ediyor olmalısınız.  Yapılandırma bile ödeme durumunuzu rahatlamadı ve taksitleri ödemekte zorlanıyorsanız banka ile aranızda düzenlenen protokol yarıda kalacağı için borcunuz ilk haline dönecektir.

Bu durumda bankanızla aranızdaki iletişimi koparmanız sizin lehinize sonuçlanır. Bankanızla görüşmek sizin için en iyi seçenektir.Borcunuz yapılandırılmış olsa dahi bankanızdan yeniden yapılandırılma talebinde bulunabilirsiniz.  Maddi olarak sıkıntı da olduğunuza inandıkları ve iyi niyet gösterdiğiniz sürece yeniden yapılandırma mümkündür.  Ancak iletişimi kesip bankanızı durumunuzdan haberdar etmemek bankanın yasal olarak haklarını aramasına sebebiyet verecektir.

Banka tarafından yasal takip süreci başlarsa 90 gün sürecek olan bu durum sonrasında icra takibi başlayacaktır. Sicilinize de işlenecek bu durum isminizin kara listeye girmesine neden olurken 5 yıl boyunca kredi kartı ve kredi talebinde bulunamayacaksınız…