Yükselsin Diye Uğraştığım Kredi Notumu Nasıl Korurum?

Tüketici olarak bizlerin, finans kuruluşları ile belirli şartlarda kredi ilişkisi içine gireriz. Kredi notu, girdiğimiz bu ilişkiler sonucunda bize açılan limitlerin, yaptığımız ödemelerin, ödemelerimizin ne kadar düzenli olduğunun istatistiksel olarak depolandığı bir sistemdeki rakamsal ifadedir.
Bu sistemde borcuna sadık olan müşteri ile ödemelerini pek de fazla takmayan, gecikmeleri ya da ödeme yapmamayı alışkanlık haline getiren müşteri çok da kolaylıkla ayırt edilebilmektedir. Kredi notu, bankaların müşteri analizi yapmalarına yardımcı olan bir sistemdir.
Örneğin, bankadan yeni bir kredi almak istiyorsunuz. Tabi ki geliriniz ölçüsünde taksitleri gelirinizle uyumlu olmak kaydıyla kredi alabilirsiniz. Ayrıca nakit kredi kullanımı konusunda çalışma sürenizin fazlalığı çok önemlidir. Ama kredi kartında durum böyle değildir. Kredi kartında aylık gelirinizin ne kadarının ödeneceği net değildir, yaptığınız harcamalara göre değişir. Bu sebeple kredi kartı, limit kontrol sistemi tarafından kontrol edilmektedir. Kredi kartlarında, ilk defa kart kullanıcısı olacak kişi için, yasa gereği gelirinin 2 katı kadar limit tahsis edilirken, kartını kullanmaya başladıktan 2 yıl sonra kart limiti maksimum maaşının 4 katına çıkarılabilir. Kredi kartlarında kişinin çalışma süresi değil, kişinin kart kullandığı süre çok önemlidir.
Diğer yazılarımızda da uzun uzun bahsettik kredi notundan. Aylardır kredi notunuzu yükseltmek için uğraşıyorsunuz ve sonunda başardınız. Peki nasıl böyle kalmasını sağlamalısınız?
Bankalara yaptığınız ödemeler belirli bir düzene oturmuşsa aslında hiçbir şey yapmanıza gerek kalmıyor zaten düzenli olan ödemeleriniz gecikmeden gerçekleşmeye devam ediyor. Bu durum sizin yükselmiş olan kredi notunuzu korumanıza yardımcı olacaktır. Yeni bir kredi almışsanız, açılan ilave limitten dolayı kredi notunuz biraz aşağı yönlü sallansa da birkaç ay düzenli ödeme yaptığınız takdirde yükselmeye başlayacaktır.
Diyelim ki bu ay ödemenizi birkaç gün geciktirdiniz. Önümüzdeki 4-5 aylık süreçte ödemelerinizi günü gününe yapmalısınız ki puanınız zarar görmesin. Unutmamak gerekir ki, düşüşlerde yaşanan hızı, yükselişlerde göremeyiz. Yani birkaç günlük gecikme ile hızlı düşen puanımız ancak 4-5 aylık düzenli ödeme ile yani yavaş yavaş yükselecektir.
Kredi puanının sıfır olması göründüğü kadar da hoş değildir. Düşük kredi puanı olmasındansa, kredi notunun sıfır olması kulağa güzel geliyor gibi görünür. Aslında öyle değildir. Çünkü 0 olan kredi puanı, ya hiç kredi ilişkinizin olmadığını yani güvenilirliğinizin tartışmaya açık olduğunu ya da sicil affı sebebiyle normalde açık takip borcunuzun var olduğunu ancak süresi içinde ödenirse düzeleceğini söyler. İki durum da pek iç açıcı değildir. O sebeple ödemelerinizi elinizden geldiğince düzenli yapmaya gayret göstermelisiniz.